Za zdaj malo verjetno. Napovedana rošada Putina in Medvedjeva na čelu države je skupaj z gospodarsko krizo, ki je podobno kot preostanek sveta, prizadela tudi Rusijo, zagotovo zbila podporo kremeljskim vladarjem, a napovedi javnomnenjskih anket in rezultatov volitev se ujemajo, tako da je okoli 50 % volilnega telesa še vedno za ohranitev sistema, kakršen je zdaj. Ne glede na morebitne volilne prevare, ki jih ni moglo biti toliko, da bi bistveno spremenile rezultate, razen v kakšni provinci. Po drugi strani je glavna opozicijska stranka komunistična partija, ne liberalci, ki imajo kvečjemu nekaj odstotkov.
Ne sme nas prevarati velikost protestov, sploh v Moskvi, kjer je tako ali tako tega dela volilnega telesa največ, niti ne atmosfera na spletu, kjer se je ob manjših možnostih v tradicionalnih medijih najbolj razvila liberalna opcija. Za zdaj jih je še premalo. To se seveda lahko spremeni v naslednjih letih. Ljudje se preprosto naveličajo enih in istih obrazov, ki jim obljubljajo marsikaj, a tega niso zmožni uresničiti. Resnica je takšna, da je Putinova vladavina Rusijo dvignila z dna, a vsaj v preteklih nekaj letih je prišlo do določenega zastoja pri reformah.
Fotografija protestov v Moskvi
Če kdaj, potem je veliki prevrat pričakovati čez nekaj let, ko se bo delež prebivalstva, ki so enkrat že doživeli ‘konec sveta’, oziroma veliko spremembo v svojih življenjih, zmanjšal. Mlajše generacije ne bodo toliko obremenjene s spomini na katastrofo devetdesetih let prejšnjega stoletja.
Ampak mogoče ne bi smel pisati o tem. Resnica je, da sem v preteklih meseceh veliko spremljal predvsem slovensko politiko, malo pa še ameriško, tako da je za mojo staro ljubezen Rusijo ostalo le malo časa. Le hitro vržen pogled sem ter tja. S koncem (upajmo) političnega cirkusa v Sloveniji se bo to spremenilo in moja pozornost vrnila v stare tirnice. Marca prihodnje leto nas namreč čakajo predsedniške volitve. Vladimir Putin je velik favorit, zelo zanimivo pa bo videti, kaj utegne v igro prinesti Mikhail Prokhorov, kot glasnik liberalne struje in ali bodo komunisti še vedno ostali pri tistih svojih 20%. Zjuganov očitno nima namena odnehati.