Najprej je prišla novica, da bo Slovenija končno priznala Palestino in se s tem pridružila večini človeštva. Jasno, da je bilo ob tem veliko nerganja podpornikov izraelskega genocida nad Palestinci, ampak kdo bi jih upošteval. Vsaj v tej državi se večina zaveda, da kljub terorističnemu napadu Hamasa oktrobra lani, to nikakor ne opravičuje barbarskega pobijanja v Gazi in da si Palestinci po vseh teh desetletjih trpljenja zaslužijo svojo državo. Že dolgo se večina sveta strinja, da je najbolja rešitev dveh držav, torej da Palestina postane neodvisna in priznana država na ozemlju Gaze, Zahodnega brega in vzhodnega Jeruzalema.
Težava pri obljubah je v podrobnostih.
Zdaj smo že navajeni, da predsednik vlade rad obljublja, da pa njegove obljube niso veliko vredne. Tokrat je treba brati med vrsticami. ‘Grozote, ki smo jim vsak dan priča iz Gaze, so nedopustne in se morajo končati. Vsa dejanja te vlade, vključno z današnjim sklepom o začetku postopka o priznanju Palestine, so usmerjena prav v to: kako čim prej končati grozote v Gazi in s tem olajšati trpljenje palestinskega ljudstva,’ je povedal Robert Golob. A potem so prišli na vrsto pogoji. Najprej mora priti do premirja, izpustitve izraelskih talcev, potem šele bo vlada 13. junija ocenila stanje in se odločila, kako naprej. Po volitvah v Evropski parlament.
Zaposlenim v javnem sektorju se ta pristop mora zdeti dobro znan. Obljube in zavlačevanje, medtem ko se nič ne premakne.
To ni povezano z evropskimi volitvami. Upam si trditi, da če bi to vprašanje (in to verjetno tudi bo) postalo eno izmed pomembnejših v soočenjih, bi samo koristili zagovornikom priznanja. Zakaj potem vlada ne pohiti in si na svojo stran ne pridobi pomembnega dela volilnega telesa? Očitno jo skrbi, kako bodo na priznanje Palestine gledali gospodarji v Washingtonu. Na žalost je pač tako, da se slovenska politika obnaša kot pohlevna dekla in jo še kako skrbijo posledice samostojnih odločitev. Zato bi bržkone najraje Palestino priznali v paketu, tako da bi se ameriški srd usmeril na kakšno večjo državo. Recimo Španijo.
Medtem pa Gaza umira in izraelske naselbine na Zahodnem bregu izpodrinjajo Palestince.