Visoke cene energentov počasi spodjedajo naše gospodarstvo. Stanje še ni kritično, saj smo v prvem četrtletju tega leta zrasli za 0,7%, ampak industrijska proizvodnja se počasi krči. Dogaja se to, na kar smo številni opozarjali. Posledica vojne z Rusijo in višjih cen energentov bo deindustrializacija. Jasno, ne bo kar vsa industrija izginila, se preselila v ZDA. Govorimo o odstotkih, o manjšanju naše industrijske moči. Slovenija bo, tako kot druge evropske države, plačala neko ceno. Kako visoka ta bo, je že težko vedeti.
Podatki, ki so jih pripravili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Trgovinski zbornici Slovenije (TZS), kažejo, da je padec industrijske proizvodnje v zadnjih mesecih občuten, čutiti ga je široko po predelovalni industriji.
V industriji je bilo po izračunih GZS-ja že izgubljenih za približno pol milijarde evrov dodane vrednosti, kar pomeni osemodstotni padec. Zmanjšanje javnofinančnih prihodkov na ta račun je ocenjeno na približno sto milijonov evrov. V trgovini na drobno je medtem v zadnjem času po podatkih TZS-ja zaznati padec realnih prihodkov, še posebej to velja za prodajo trajnih dobrin, čutiti pa ga je tudi pri prodaji živil.
Smo na začetku dolgega procesa. Vse države se bodo spopadale s posledicami vojne z Rusijo, nekatere bolje, druge slabše. Marsikaj bo odvisno od tega, kako bodo sodelovale vlade in ogroženi deli gospodarstva. Če se bomo v naslednjih letih izognili recesiji, bo to že dober rezultat.